To, že kožený interiér si vyžaduje špecifickú starostlivosť, pre vás zrejme nebude žiadna novinka. Pokiaľ pre neho chcete to najlepšie, okrem kvalitných prípravkov na čistenie a impregnáciu stojí za pozornosť aj horúca novinka, ktorou je keramická ochrana kože. Hoci pojem keramická ochrana sa najčastejšie spája s lakom vozidla, aj v interiéri dokáže keramika spraviť zázraky.
V čom spočíva keramická ochrana kože?
Podobne ako keramická ochrana laku, aj keramika na kožu sa vyrába primárne z oxidov kremíka. Predáva sa v tekutej forme, ktorá sa jednoducho rozotrie na povrch kožených častí interiéru – či už sedadiel, výplní dverí alebo palubnej dosky. Tenký priehľadný povlak vytvorený keramikou rýchlo tvrdne a stáva sa prakticky neviditeľným. Avšak, prináša množstvo cenných benefitov.
Zvýraznenie farby kože
Keramická ochrana kože sa musí aplikovať na poriadne vyčistený povrch. Hoci samotnú keramickú vrstvu po vytvrdnutí nie je vidieť, môžete badať, že koža má o niečo výraznejšiu farbu. Keramika ju spraví na pohľad krajšou a hlbšou.
Ochrana pred tekutinami
Jedným z najväčších nepriateľov kože v interiéri je tekutina. Keď sa vám v aute rozleje nejaký nápoj, prípadne nastúpite s mokrou bundou, koža trpí. Rýchlejšie sa poškodzuje, začína strácať svoju farbu a je náchylnejšia na praskanie. Pred vodou sa kožené časti interiéru dajú chrániť dobrou impregnáciou, avšak podobný efekt zaručí aj keramická ochrana. Tá sa vyznačuje vynikajúcou hydrofóbnosťou. Jej veľmi tvrdý povrch neobsahuje otvorené póry, cez ktoré by sa tekutiny vedeli dostať ku koži.
Keď niečo v aute rozlejete, tekutina vytvorí na povrchu kože kvapky a jednoducho stečie dole, prípadne ju zotriete handričkou. Nevpije sa do materiálu a nespôsobí jeho znečistenie.
Odolnosť voči chemikáliám
Hoci na prvý pohľad to môže znieť zvláštne, kožené časti interiéru sú neustále vystavované pôsobeniu agresívnych chemikálií. Tie častokrát pochádzajú priamo z tela človeka. Pot obsahuje množstvo odpadových chemických látok, ktoré dokážu z dlhodobého hľadiska kožu výrazne poškodzovať. Vrstva keramickej ochrany je odolná taktiež voči chemikáliám, takže pot na sedadlách už nebude tak veľkým problémom.
Zníženie rizika oderov
Povrch kože sa prirodzene opotrebúva v dôsledku trenia s oblečením. Nie je žiadnou výnimočnosťou, že svetlé odtiene kože postupne v dôsledku oterov od oblečenia tmavnú a vznikajú na nich nepekné známky poškodenia. Aj v tomto smere dobre pomôže keramická ochrana, ktorá má tvrdý povrch zabraňujúci tomu, aby sa farby z oblečenia otierali o kožu a znečisťovali ju.
Výborná ochrana pred UV žiarením
V neposlednom rade, keramika výborne chráni kožu pred pôsobením UV žiarenia zo slnka. To ju prirodzene vysušuje, v dôsledku čoho stráca svoju pružnosť a je náchylnejšia na praskanie. Taktiež spôsobuje stratu pôvodného odtieňa. Keramika účinne odráža UV žiarenie a zabraňuje jeho prechodu do hĺbky kože, vďaka čomu ju účinne chráni.
Aká je životnosť keramickej ochrany kože?
Na trhu existujú rôzne druhy keramiky na ochranu kože. To, ako dlho vydrží keramický povlak plniť svoje úlohy, závisí od mnohých faktorov. Jedným z najdôležitejších je kvalita samotného prípravku, ale aj odbornosť nanášania. Koža musí byť pred aplikáciou dobre vyčistená, v opačnom prípade môžu vznikať nedostatky narušujúce homogenitu ochrannej vrstvy. Životnosť, samozrejme, závisí aj od toho, ako často cestujete v aute, aké vonkajšie faktory vplývajú na kožu a podobne.
V každom prípade, keramická vrstva tvorená kvalitnejšími produktmi vydrží pri bežnom používaní auta slúžiť aj viac ako 3 mesiace. Teda, pokiaľ chcete pre kožený interiér svojho auta to najlepšie, keramická ochrana rozhodne stojí za zváženie.